Jump to content

bulut

Members
 • Posts

  12
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

bulut last won the day on February 6 2021

bulut had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

bulut's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

2

Reputation

 1. Evet arkadaşlar Pardus'ta neden font ekleme işlemini gerçekleştirdiğimiz malumunuz.. Çeşitli uygulamalarda istediğimiz fontlarla çalışmalar yapabilmek için Pardus'ta font ekleme işlemini gerçekleştirmekteyiz. (Bu yazımızda Pardus'a .otf ya da .ttf uzantılı font ekleme işlemini anlatacağız. Böylece eklediğiniz bu fontları inkscape ve diğer programlarda kullanabileceksiniz.) Pardus'ta font yükleme adımları: Öncelikle yükleyeceğiniz font temin edilir. Fontların bulunduğu klasöre gidilir. (.otf ya da .ttf uzantılı dosyaların bulunduğu dizine gidilir.) Uçbirim Öykünücüsü bu dizin içerisinde açılır. Burada ilk önce sudo cp *.otf /usr/share/fonts yazılır. Eğer dosyalarınız .ttf uzantılı ise 4. maddedeki komut satırına *.otf yerine *.ttf yazılır. (yani dosyanın uzantısı ne ise, yukarıdaki satırda da o yazılır.) Son olarak da fc-cache -fv yazılır. (Böylece font veritabanı güncellenmiş olacaktır.) Yüklediğiniz fontlar artık Inkscape, LibreOffice ve diğer tüm programlarda kullanılabilir. Not: Komut satırına yazdığınız her komuttan sonra Enter tuşuna bastığınızda ekranda bir dizi yazı kayabilir. Bu yazıları dikkatlice okumanız gereklidir. Bazı durumlarda ekranda "Başarısız" yazısı çıkabilir. Böyle durumlarda font çalışmayacaktır ve bu gibi bir durumla karşılaşırsanız yukarıdaki adımları uygulayarak fontu yeniden yüklemeyi deneyiniz. Kod 1 (4. maddede yer alan kod): sudo cp *.otf /usr/share/fonts Kod 2 (6. maddede yer alan kod): fc-cache -fv
 2. Futbolun efsane ismi Diego Armando Maradona, 60 yaşında hayatını kaybetti. Dünyanın önde gelen birçok medya kuruluşu, Maradona'nın ölüm haberini duyurdu. Maradona'nın kalp krizi geçirdiği öğrenildi.
 3. Merhaba arkadaşlar. Konuyu biraz geç açtım sanırım. Ben de faydalı paylaşımlarda bulunmak isterim. İyi forumlar.
 4. 5 bin görüntülenme genel açıdan iyi fakat 1k görüntülenme almam mümkün mü ilk siparişte? Yeni videom projem için bu kadar yeterli olacaktır.
 5. Pardus işletim sistemi hepinizin de bildiği gibi, içerisinde kurulu bulunan yazılımlarıyla geliyor ve abartısız söylüyorum ki kullanıcılarına Windows işletim sisteminden on kat daha hızlı bir deneyim sunuyor. Fakat Photoshop, Corel Draw gibi yazılımlardan vazgeçemeyenler Pardus'u tercih ederken uzun süre düşünmek zorunda kalıyor. Pardus'un içerisinde kurulu olarak gelen grafik yazılımı Gimp, birçok kişi gibi beni de tatmin etmedi. Oldukça zor bir arayüzü var. Kullanıcı dostu bir arayüz beklerken, karışık bir grafik yazılımıyla karşılaştım. Alternatif arayışlarım sürerken bir anda; daha önce de Windows 10'da portable sürümünü kullanmış olduğum "Gravit Designer" aklıma geldi. Üstelik bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmasına, yük oluşturmasına bile gerek yok. İnternet tarayıcınız üzerinden bu yazılımı online olarak çalıştırarak oldukça profesyonel bir grafik deneyimine sahip olabilirsiniz. Kafa yormayan, göz yormayan bir akışkanlığı olan ve Pardus grafik yazılımı arayanların derdine derman olacak nitelikteki bu siteyi denemenizi öneririm. Ayrıca belirtmek istiyorum ki; bu yazılımın pro versiyonunu almanıza bile gerek yok. Pro sürümünü satın almak, size farklı font ve sembollerin sandıklarını açmanıza olanak tanıyacaktır. Açık söylemek gerekirse içerisindeki ücretsiz fontlar çoğu kişinin bilgisayarında dahi bulunmayan fontlardır. Sembolleri de henüz hiç kullanma gereksinimi duymadım açıkçası. Araçlar için de pro kısıtlaması bulunmuyor. Photoshop'tan aldığım zevki bu programdan beklemek tabi ki doğru olmaz; ama bir profesyoneli yormayacak bir yazılım olduğu da aşikar... Evet sevgili Pardus kullanıcıları. Linkimiz aşağıdadır, doya doya grafik deneyimi için sizleri de bu ortamı kullanmaya davet ediyorum. Gravit Designer
 6. Yerli işletim sistemi olarak geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen Pardus işletim sisteminin 19.3 ara sürümü yayımlandı. Not: Pardus 19.0, 19.1 ve 19.2 yüklü sistemlerinizi Pardus 19.3’e yükseltmek için aşağıdaki komut satırı ile güncellemeniz yeterli olacaktır. sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq Paket yükleme ve kod satırı girme ile ilgili bilgi sahibi değilseniz, bilgilendirme konusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Pardus paket yükleme nasıl yapılır?
 7. Evet arkadaşlar, bir çok domain ismi farklı farklı yüzlerce uzantı ile kaydedilebilir olsa da '.com' domaini daha çok seviliyor ve tercih ediliyor. Turhost ise uzun süredir yaptığı kampanyayı sürdürmeye devam ediyor. Alanadı almayı düşünüyorsanız ve '.com' uzantısını kullanmak istiyorsanız sizler de $4.99'a domaininizi hemen şimdi kaydedebilirsiniz. .COM / $4.99
 8. Pardus'u yeni kullanmaya başlayan arkadaşlarımızın ilk sorularındandır; "Pardus paket yükleme nasıl yapılır?, Pardus nasıl paket yüklenir?". Pardus paket yükleme işlemi için uygulamanız gereken adımlar: İlk olarak Pardus / Uçbirim Öykünücüsü'ne tıklayarak açılan Uçbirim sayfasındaki sarı renkte yanıp sönen imleç kısmına, daha önceden kopyalamış olduğunuz paket kurulum kod satırını farenizin sağ tuşuna tıklayarak yapıştır diyorsunuz. Ardından enter'a basarak ikinci adım (güvenlik adımı) olan şifre girme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Siz şifrenizi yazarken imleç aynı yerde kalacak ve yazdığınız yazı veya rakamlar görünmüyor olacak. Korkmayın, yine güvenlik sebebiyle burada şifreniz görünmüyor. Şifrenizi yazarak yeniden enter'a basıyorsunuz. Son olarak paketin boyutuna göre size "şu kadar boyutta alan kullanılacak" uyarısı geliyor. Burada da onay veriyorsanız "e" onay vermeyerek, işlemi iptal etmek istiyorsanız "h" harfini yazarak enter'a basmanız gerekiyor. Evet arkadaşlar, "e" harfini yazıp enter dedikten sonra paket yükleme işleminin bitmesini bekliyoruz. Hepsi bu kadar. Bu yazımda "Pardus paket yükleme nasıl yapılır?" sorusunu cevapladım. Umarım işletim sistemini yeni kullanmaya başlayan arkadaşlar için faydalı bir bilgi olmuştur.
 9. Evet arkadaşlar, Pardus bizlere ilk bakışta hız ve işlevsellik açısından çok cazip gelse de kimi zaman belli başlı bazı ufak sorunlar başımızı ağrıtabiliyor. Dilerseniz "Samsung ML-1660" yazıcısının özelinde bu konuya bir açıklık getireyim. Samsung ML-1660 yazıcınız var ve usb bağlantısını yaptığınızda yazıcınız tanınmıyor ve aynı markanın "ML-1651" model driveri otomatik seçiliyor. Kendi yazıcımızın driverini ekranda arasak da nafile.. Yazıcımız bu listede yok. Çok fazla uğraş sarfedip arama yaptıysanız da belli başlı bir kaynak bulamadığınız için üzülüyorsunuz. Burada da biz devreye girelim istedik. Arkadaşlar bu sorunun çözümü için aşağıdaki vereceğim satırı çalıştırdığınızda sorununuz çözülecek, yazıcınız "Samsung ML-1660" pardus yazıcı yükleme kısmında karşınıza çıkacak ve yazıcınızı sorunsuzca bilgisayarınıza tanıtabileceksiniz. Pardus Samsung ML-1660 yazıcı sorununun çözümü (benzer yazıcı sorunları için de geçerli olmak üzere) için gerekli komut satırımız: sudo apt-get install printer-driver-all-enforce printer-driver-all Yukarıdaki paketleri yükledikten sonra sorununuz çözülmüş olacak.
×
×
 • Create New...